Naprawa felg aluminiowych i stalowych (prostowanie, spawanie, regeneracja felg)

W naszej firmie zajmujemy się fachowym prostowaniem i spawaniem felg. Jeśli istnieje potrzeba naprawy felgi, należy dostarczyć ją do naszej siedziby w Łodzi lub skontaktować się z nami telefonicznie. Więcej informacji można znaleźć tutaj: naprawa felg. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji dotyczących naprawy felg aluminiowych i stalowych.

Uszkodzenia felg najczęściej pojawiają się w wyniku wjechania kołem w dziurę w drodze, najechania na wysoki krawężnik, wypadku drogowego, itp. Niezależnie od tego czy posiadamy felgi stalowe, aluminiowe, czy z innych metali lekkich, zawsze może zdarzyć się, iż felga ulegnie odkształceniu, pęknie lub się ukruszy. Z uwagi na mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie znaczną cenę szczególnie uciążliwe są uszkodzenia felg aluminiowych. Na szczęście nie zawsze musimy kupować nową felgę, obręcze kół można w wielu przypadkach naprawić.

Powszechnie stosowaną i bardzo skuteczną formą naprawy zdeformowanych felg jest ich tzw. prostowanie za pomocą specjalnych maszyn. W przypadku pęknięcia lub ukruszenia felgi konieczne jest spawanie (zazwyczaj po odpowiednim przygotowaniu uszkodzonego miejsca wypełnia się ubytki w feldze poprzez tzw. napawanie).

Najczęściej do prostowania felg używana jest specjalna maszyna zwana potocznie prostownicą. Choć solidna naprawa felg wymaga zarówno wiedzy jak i doświadczenia, to podstawowa budowa i metoda działania prostownicy do felg nie jest zbyt skomplikowana. Felgę umieszcza się w uniwersalnym uchwycie i za pomocą specjalnego suportu określa się "bicie" promieniowe, osiowe i lokalizuje krzywizny. Następnie, używając siłownika hydraulicznego i odpowiednio dobranych do profilu obręczy kształtek następuje prostowanie felgi. Siłownik wypycha zdeformowaną część obręczy, przywracając tym samym jej pierwotny kształt. Warto zauważyć, że pomimo sporych sił działających na uszkodzoną felgę podczas prostowania, przy mniejszych uszkodzeniach często udaje się naprawić obręcz bez większych uszkodzeń powłok lakierniczych na feldze (mogą pozostać mało widoczne odkształcenia po siłowniku). Niestety w niektórych przypadkach by przywrócić felgom oprócz pierwotnych właściwości jezdnych również należyty wygląd, niezbędne jest malowanie felg (zazwyczaj poprzedzone piaskowaniem). Zdarza się również, że podczas prostowania felg aluminiowych materiał nie wytrzymuje naprężeń i pęka, wówczas konieczne są zabiegi spawalnicze.

W przypadku pęknięcia, ukruszenia, itp. alufelgi niezbędne jest spawanie obręczy aluminiowej. W doświadczonych rękach, przy pomocy specjalnych spawarek nawet felgi ze znacznymi uszkodzeniami mogą odzyskać swoje pierwotne kształty i co ważniejsze, wytrzymałość porównywalną z nowymi felgami. Dodatkowo, w razie konieczności po spawaniu felgi poddaje się ją obróbce na tokarce w celu wykonania niezbędnego skrawania nadmiarowego materiału.

Warto pamiętać, iż nie każdą felgę da się naprawić. W przypadku poważnych uszkodzeń, z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania i wysoki koszt naprawy, nie naprawiamy takich felg.

Wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania całości lub części tekstu bez pisemnej zgody autora. W przypadku niezastosowania się do zakazu zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (D.U. 1994/24/83).

© Danpol Łódź 2018 Projektowanie stron www