Parametry felg
Podstawowe parametry felg to: rozmiar, rozstaw śrub, średnica otworu centralnego (CH) i osadzenie (ET). Parametry te stosujemy zarówno do felg aluminiowych jak i stalowych.
Przyjrzyjmy się dokładniej feldze z obrazka obok. Jest to oryginalna, aluminiowa felga przeznaczona do Mercedesa klasy E. Jej parametry to 7J x 16 H2 ET33 (zazwyczaj są one umieszczone na wewnętrznej części felgi, np. na wewnętrznej stronie jednego z ramion lub w okolicy otworu centralnego). Rozstaw śrub wynosi 5x112, a otwór centralny ma 66,5 mm.
Rozmiar felgi zazwyczaj podawany jest w calach, w następującym formacie: szerokość x zewnętrzna średnica. W powyższym przykładzie felga ma szerokość 7'' i średnice 16''. Rozmiar felg ma nie tylko znaczenie przy doborze felg do naszego auta, ale również przy doborze właściwych opon (do powyższych felg 16'' potrzebujemy 16'' opony dobrane tak, by nie były ani zbyt wąskie ani zbyt szerokie w stosunku do szerokości felg np. 205/60 R16).
Rozstaw śrub podajemy w milimetrach w formacie: liczba otworów montażowych (śrub / nakrętek mocujących felgę) x średnica okręgu na której znajdują się otwory montażowe. W naszym przykładzie mamy 5 otworów montażowych i średnicę okręgu równą 112mm. O ile liczba otworów jest od razu widoczna, to samodzielne wyznaczenie średnicy okręgu może być kłopotliwe. Na szczęście większość producentów samochodów posiada ustalone dla siebie standardowe rozstawy śrub np.: Mercedes - 5x112, Opel - 4x100 i 5x110, Fiat – 4x98 i 5x98. Znając markę, model i rocznik samochodu bez trudu ustalimy rozstaw śrub naszych felg.
Osadzenie felgi najczęściej jest oznaczane na feldze jako ET (skrót od niemieckiego "Einpresstiefe") lub po angielsku jako "Offset". Parametr ten określa w milimetrach odległość między płaszczyzną symetrii felgi, a płaszczyzną przylegania felgi do piasty (płaszczyzna montażowa). Osadzenie może przyjmować wartości dodatnie lub ujemne. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że im większa wartość parametru ET, tym felga głębiej chowa się w nadkolu i odpowiednio, im mniejsze ET tym felga jest bardziej wysunięta na zewnątrz auta. Należy pamiętać, iż optymalne osadzenie jest wartością specyficzną dla konkretnych felg (nie jest to wartość stała przypisana np. do modelu samochodu). W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zmniejszenia wartości ET poprzez zastosowanie tzw. dystansów. W naszym przykładzie ET wynosi 33mm (pamiętajmy że nawet ten sam model felg, ale o innej wielkości, np. 15'' lub 17'' cali, miałby już inne ET).
Otwór centralny (zwany też centrującym) umożliwia dokładne wycentrowanie felgi na piaście samochodu. Jego średnicę wyraża się w milimetrach. W przypadku felg aluminiowych, jeśli otwór centrujący jest większy niż średnica piasty, stosuje się pierścienie centrujące redukujące tę różnicę. Podobnie jak w przypadku rozstawu śrub większość producentów samochodów posiada ustalone dla siebie standardowe wielkości piasty, a co za tym idzie i otworu centralnego felg, np.: VW – 57mm, Fiat – 58,1mm, Mercedes – 66.5mm.
W naszym przykładzie 7J x 16 H2 ET33 pozostaje jeszcze kilka niewyjaśnionych symboli.
Litera "J" oznacza typ (wysokość) obrzeża felgi (kształt profilu felgi). Jeśli chodzi o samochody osobowe "J" jest zdecydowanie najbardziej popularnym typem (w przypadku felg do motocykli, samochodów ciężarowych, itd. występują inne oznaczenia typu). Niektóre felgi (szczególnie do samochodów terenowych) posiadają oznaczenie "JJ" oznaczające wyższy rant i tym samym lepsze "trzymanie" opony.
Znak "x" oznacza obręcz (felgę) wgłębioną (znak "-" oznaczałby obręcz płaską).
Natomiast symbol "H2" oznacza felgę z podwójnym progiem (garbem). Progi (wygarbienia) na dnie felgi zapobiegają zsunięciu się stopki opony z obrzeża obręczy koła gdy na oponę działają duże siły poziome (boki opony nie zawijają się do środka).
Warto zaznaczyć, iż te parametry są często pomijane lub nie przywiązuje się do nich wielkiej wagi. Dzieje się tak, gdyż w przypadku normalnych samochodów nie mają one większego znaczenia ("J", "x" jest powszechnym standardem dla samochodów osobowych, a progi na dnie felgi mają znaczenie tylko w ekstremalnych sytuacjach, specjalnych zastosowaniach jak wchodzenie w zakręty ze znacznymi prędkościami czy felgi do opon "run flat").
Wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania całości lub części tekstu bez pisemnej zgody autora. W przypadku niezastosowania się do zakazu zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (D.U. 1994/24/83).
© Danpol Łódź 2018 Strony / Systemy CMS