Opony bieżnikowane? Czym są? Czy warto je kupować?

Opony bieżnikowane, zwane często nalewkami lub po prostu bieżnikami, to używane opony poddane specjalnemu procesowi regeneracji. W naszej firmie, Danpol Łódź, prowadzimy od wielu lat sprzedaż różnych opon bieżnikowanych i regenerowanych dzięki czemu mamy spore doświadczenie jeśli chodzi o tego typu opony. Osoby zainteresowane zakupem opon bieżnikowanych zapraszamy do naszej siedziby w Łodzi lub prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktu.

Jak powstają opony bieżnikowane?
By lepiej zrozumieć wady i zalety opon bieżnikowanych najpierw przedstawimy w dużym skrócie proces ich produkcji.

Zanim zużyte opony trafią do regeneracji muszą spełnić ściśle określone warunki. Opona powinna posiadać m.in. odpowiednią wysokość bieżnika, odpowiedni wiek, czytelne oznaczenia i oczywiście nie posiadać istotnych uszkodzeń mechanicznych. Oprócz oceny wizualnej stosuje się również sprawdzenie w maszynie ciśnieniowej gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia uwidaczniają się ewentualne uszkodzenia opony. Dodatkowo opony można prześwietlić za pomocą specjalnych ultrasonografów, co pozwala sprawdzić stan wnętrza opony (opasania opony). Jeśli opona przejdzie pozytywnie wszystkie testy poddawana jest procesowi szorstkowania, w wyniku którego zostaje zdarty stary bieżnik. Następnie oponę ponownie się sprawdza, ocenia i naprawia wszelkie wykryte uszkodzenia. Na tak powstały karkas należy nałożyć nową warstwę gumy z wybranym wzorem bieżnika: zazwyczaj robi się to tzw. metodą "na zimno" lub "na gorąco".

W metodzie "na zimno" stosuje się gotowy bieżnik, już wcześniej zwulkanizowany i wyprofilowany, który łączy się z karkasem. W tzw. autoklawie pod wpływem zwiększonej temperatury i ciśnienia oraz specjalnych substancji łączących, karkas jest trwale sklejany z bieżnikiem. Natomiast metoda "na gorąco" polega na użyciu specjalnej prasy wulkanizacyjnej. Umieszcza się w niej karkas wraz z odpowiednią mieszanką gumy i poddaje bardzo dużemu ciśnieniu oraz wysokiej temperaturze. Bieżnik jest równocześnie tworzony przez formę i łączony z karkasem. W tej metodzie często oprócz samego bieżnika odnawia się też boki opony nanosząc nową warstwę gumy z nowymi oznaczeniami producenta. Ostatecznie opony poddaje się ocenie końcowej weryfikując brak wad.

Obecnie większość regeneracji opon osobowych wykonuje się metodą "na gorąco", natomiast opon ciężarowych metodą "na zimno". Trudno wskazać lepszą metodę - obie mają swoje zalety i wady.

Jaka jest więc jakość opon bieżnikowanych?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Teoretycznie, według przepisów jakość i przebieg opon bieżnikowanych są porównywalne z nowymi oponami. Jednak przez wiele lat pracy w naszym łódzkim serwisie opon spotykaliśmy się z różnymi oponami bieżnikowanymi. Wszystko zależy od kontroli jakości wdrożonej przez producenta oraz od rodzaju używanych mieszanek gumowych czy też gotowych bieżników. Wszystkie zakłady bieżnikujące opony muszą posiadać wydawane okresowo homologacje oraz spełniać określone normy. Obecnie nie tylko specjalistyczne zakłady, ale nawet czołowi producenci jak Goodyear, Michelin, Bridgestone, Pirelli czy Continental, sprzedają opony bieżnikowane. Dotyczy to głównie opon ciężarowych, których, ze względu na swoją wysoką cenę i szybkie zużycie w transporcie, regeneracja jest opłacalna. Kilkudziesięcioletnie zaangażowanie światowych firm w produkcje opon bieżnikowanych potwierdza możliwość stworzenia opon regenerowanych dobrej jakości. Zastosowanie najnowszych technologii pozwala na wyeliminowanie wielu znanych z przeszłości problemów z oponami bieżnikowanymi (pękanie opon, odrywanie się części bieżnika, trudności z wyważeniem, niski komfort jazdy).

Jakie opony kupić?
Na rynku opon osobowych najczęściej spotykamy się z takimi markami jak: Markgum, Bargum, Marix, Profil, Glob-gum, Eco-opony, Respa i inne, jednak które z nich wybrać? Cóż, nie mamy zamiaru robić nikomu reklamy czy też antyreklamy, jednak zapraszamy do naszego serwisu opon do Łodzi na Rzgowską 222a, gdzie osobiście można się przekonać jakie opony bieżnikowane sprzedajemy i czemu zrezygnowaliśmy ze sprzedaży większości z wcześniej wymienionych marek.

Wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania całości lub części tekstu bez pisemnej zgody autora. W przypadku niezastosowania się do zakazu zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (D.U. 1994/24/83).

© Danpol Łódź 2018 Projektowanie stron www

Kliknij +1 i poleć naszą strone innym użytkownikom Google+. Dziękujemy!

Danpol Łódź - zadzwoń do nas Zadzwoń do nas
42 646 27 22, 601 897 038

Danpol Łódź - napisz do nas  Napisz do nas
  sklep@uzywaneopony.net

Danpol Łódź - odwiedź nas  Odwiedź nas
  Zobacz mapkę dojazdu

Rzgowska 222A
93-317 Łódź