Naprawa opon (uszkodzeń bocznych opon) "na gorąco".

W naszej firmie zajmujemy się m.in. naprawą opon metodą „na gorąco” (głównie uszkodzeń bocznych opony). Jeśli istnieje potrzeba wykonania takiej naprawy opony, należy dostarczyć ją do naszej siedziby w Łodzi lub skontaktować się z nami telefonicznie. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji dotyczących naprawy „na gorąco” uszkodzeń boku opony.

Bardzo często można usłyszeć opinie (nawet w uznanych serwisach opon), że uszkodzeń bocznych się nie naprawia. Panuje przekonanie, że takie naprawy są niebezpieczne a osoby na nie decydujące nierozsądne. Nie jest to prawdą. Wykonujemy takie naprawy i postaramy się trochę rozjaśnić ten temat.

Uszkodzenia boczne czy też uszkodzenia barków opony naprawia się od bardzo dawna a technologia naprawy takich uszkodzeń ciągle się rozwija. Najbardziej sprawdzoną metodą jest tzw. naprawa „na gorąco”. Pod wpływem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia, opona w miejscu uszkodzenia jest zalewana gumą i zgrzewana. Cały proces wulkanizacji opon bezdętkowych jest doskonale znany niemal od początku ich stosowania dzięki wykorzystaniu wcześniejszych znanych technik wulkanizacji dętek. Wiedza ta została w dużej mierze porzucona na korzyść tanich, nowoczesnych i szybkich w zastosowaniu materiałów – czyli wulkanizacji chemicznej „na zimno” (wklejanie łatek, grzybków, kołków). Obecnie przy naprawach „na gorąco” w razie potrzeby dodatkowo stosuje się specjalne wzmocnienia gwarantujące należytą wytrzymałość opony. Tego typu naprawy są od dawna normą w przypadku drogich opon specjalistycznych, rolniczych, ciężarowych czy wielkogabarytowych. Opony te są często poddawane ekstremalnym warunkom pracy, które potwierdziły bardzo dobrą wytrzymałość należycie wykonanych napraw klejenia na gorąco.

Dlaczego nie każdy zakład naprawia opony „na gorąco”?
Zapewne każdy doświadczony kierowca lub ktoś z jego otoczenia spotkał się z bocznym uszkodzeniem opony lub uszkodzonym barkiem opony. Nacięcia opony, ubytki gumy w oponie, dziury czy nakłucia opony przez życzliwego sąsiada ciągle nie należą do rzadkości. Pewnie niejedna osoba może być zaskoczona, że zamiast kupować nową oponę można było ją uratować. Nasuwa się pytanie: dlaczego więc nie stosuje się powszechnie tego typu napraw „na gorąco”? Odpowiedź jest złożona:
-naprawy poprzez grzanie na gorąco są znacznie bardziej skomplikowane od tradycyjnych napraw chemicznych (łatki, grzybki, kołki itp.) przez co wymagają specjalistycznego sprzętu i odpowiednich materiałów
-wyższa złożoność naprawy wymaga większych umiejętności i doświadczenia pracownika
-naprawa tego typu jest czasochłonna (w naszym serwisie, z uwagi na ograniczony czas pracy, wynosi zazwyczaj około 24h – opony są gotowe dopiero następnego dnia)
-wysoki koszt naprawy (jest to naturalna konsekwencja powyższych czynników powodująca że nie każda oponę opłaca się naprawiać)
-nie każdą uszkodzoną oponę można naprawić (nawet stosując grzanie na gorąco).
Uwzględniając wszystkie powyższe przyczyny dla większości serwisów opon aut osobowych i dostawczych sporadyczne wykonywanie napraw boku lub barku opony „na gorąco” jest po prostu nieopłacalne.

Czy więc bać się napraw boku opony?
Nie, jeśli uszkodzenie zostanie naprawione profesjonalnie! Ponieważ oponami używanymi zajmujemy się od lat mamy wystarczająco dużo doświadczania by stwierdzić, że uszkodzenia boku opony, barku opony, ubytki gumy, nacięcia z boku opony, nakłucia opony można z powodzeniem naprawiać. Wymaga to zazwyczaj sporo pracy. W uproszczeniu należy wykonać: oczyszczanie opony, usuwanie gumy, właściwe zabezpieczanie uszkodzonych elementów, naniesienie odpowiednich środków chemicznych, wulkanizowanie uszkodzenia opony mieszanką gumową, w razie potrzeby wklejanie zabezpieczeń (specjalnych wzmocnionych wkładów naprawczych) oraz prace kosmetyczne - odpowiednie zabezpieczenie, wyrównanie miejsca naprawy. Wykonywane czynności mogą różnić się w zależności od uszkodzenia i użytych technik czy materiałów. Poszczególne etapy wymagają również czasu po którym możemy przejść do kolejnej fazy naprawy „na gorąco”. Dlatego właśnie tak ważne jest by naprawę wykonywały osoby o odpowiednich umiejętnościach i należytym doświadczeniu.

Ile kosztuje i ile trwa naprawa na gorąco?
Koszt ustalany jest indywidualnie po ustaleniu zakresu naprawy - w naszym serwisie zazwyczaj zaczyna się od około 100zł. Czas naprawy to przeważnie 1 dzień roboczy. Jeśli spotkają się Państwo z tanimi naprawami uszkodzeń bocznych lub wykonywanymi w ekspresowym tempie warto zastanowić się czy stosowane są profesjonalne materiały a naprawa jest wykonywana zgodnie z zaleceniami producenta.

Wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania całości lub części tekstu bez pisemnej zgody autora. W przypadku niezastosowania się do zakazu zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (D.U. 1994/24/83).

© Danpol Łódź 2018  Created by netpassion.pl